A masszázs áldásos hatásai
Amikor egy ember megérint egy másikat, felszabadul az oxitocin, jó közérzetük támad. Tehát a masszázskezelés az egész személyiségünkre kihat, békét és nyugalmat ad, mely az érintés által egész bensőkben szétárad, és teljes testi és lelki megelégedettséget kelt bennünk.
Minden kiegészítő gyógyeljárásnak van egy fontos feltétele: a test alapvetően egy nyugodt, erőlködéstől mentes működésre lett "tervezve", amit homeosztázisnak vagy egyensúlynak nevezünk.
A masszázs szó szerint nyugtatja az idegeket, kellemes érzést nyújt, s megteremti a test és lélek egyensúlyát. Az emberek néhány masszázskezelést követően gyakran úgy találják, hogy jobban tudatában vannak saját testüknek, eredményesebben tudnak lazítani (relaxálni), képesek kikapcsolni a kellemetlen gondolatokat és megszabadulni a napi stressztől.
A masszázs segít a szellemi és érzelmi feszültségek enyhítésében, melyek gyakran túlfeszült izmok formájában nyilvánulnak meg. A bőr dörzsölésének aktusa úgyszintén változásokat indít el a testben, amelyek endorfin hormonok felszabadulásához vezetnek. Ezek a test természetes fájdalomcsillapítói, melyek a jó közérzet kialakításában is részt vesznek. A masszázs összes jótéteménye segíti a pácienst abban, hogy felismerje, milyen jó érzés is, ha ellazul a teste.
Testi előnyök
A masszázs javítja a vérkeringést azáltal, hogy elősegíti a vér áramlását a végtagokból a szív felé. A simító mozdulatok növelik a friss vér áramlását, amely tápanyagokat és oxigént szállít a szerveknek és az izmoknak
A masszázs elősegíti az izmok relaxációját és megnyúlását (mint egy összetekert gumiszalag kigöngyölése), enyhíti a feszességet továbbá elősegíti a toxinok eltávolítását.
A masszázs elősegíti a szövetek közt áramló szalmaszínű folyadék, a nyirok keringését is, amely ugyanúgy, mint a vér, az egész testben kering. A nyirokrendszer létfontosságú a kórokozók elleni küzdelemben és az immunitás kialakításában. A nyirokcsomók úgy működnek, mint a szűrők: megakadályozzák, hogy a fertőzés szétterjedjen a testben, míg a nyiroksejtek a keringő vérben küzdenek a fertőzés ellen. Az izomműködés, a gravitáció és passzív mozgás mozgatja a nyirokfolyadékot a testben.
A masszázs direkt módon segíti a nyirokkeringést, úgy, hogy kinyomja az izmokból a nyirokfolyadékot a gyűjtőcsövecskék felé, elősegítve az anyagcseretermékek és méreganyagok felszívódását. Csökkenti a perifériás szövetek azon ellenállását, amit az összehúzódott izmok okoznak, így szabad véráramlás alakul ki.
A masszázs elősegíti az elhalt bőrsejtek eltávolítását; megakadályozza, hogy a verejtékmirigyek és a faggyúmirigyek elzáródjanak, így hatékonyabban tudnak működni. A masszázs stimulálja a vérellátást, serkenti a bőr táplálására szolgáló friss tápanyagok szállítását. A masszázsolajokban lévő vitaminok és ásványi anyagok szintén nagyon jót tesznek a bőrnek.A gondos érintés fontos a szellemi, az érzéki és a testi jó közérzet eléréséhez. A kezünk adta érintés hatásának fokozására használjunk meleg, puha törülközőt vagy elektromos takarót. Ha páciensünket letakarjuk egy könnyű takaróval, a testével érintkező kelme megnyugtató hatású lesz.
A masszázs mint rituálé / energia
A masszázs, az érintés és az erre adott válasz kétirányú áramlása a kölcsönös energiacsere. A két kéz, mely egyidejűleg ad kap, valamint a bőr e tevékenység kommunikációs csatornái. Kezünkön keresztül érzékeljük és felfedezzük megérintett páciensünk egyediségét. Páciensünk a bőrén keresztül fogadja be az érintésünk, a mozgásunk és gondoskodásunk nyomán felszabaduló energiát. Bizonyos értelemben az adó és kapó kifejezések itt pontatlanok, hiszen minden érintésen alapuló terápia a kölcsönösségre épül.
Ahhoz, hogy az érintés gyógyító ereje átadódjon, a páciensnek is meg a masszőrnek is meg kell értenie a kezelés kölcsönhatáson alapuló lényegét. Alkalmazzunk néhányat az energiaátadási módszerek közül, melyek arra bátorítanak, hogy tanuljuk meg, mit jelent kapni, vagyis bízni valakiben és átadni magunkat neki, illetve adni, azaz ráérezni a befogadó igényeire.
A masszázs mint meditáció
A legfelsőbb spirituális szinten a masszázs a meditáció egy formája is lehet, amikor is mindkét fél egyszerre, egy időben pontosan a kettőjük közötti kapcsolatra összpontosít. Vigyünk egy kis spiritualitást a masszázsba azzal, hogy mindketten köszönetet mondunk egymásnak a lehetőségért, hogy együtt lehettünk.
Gyógyító energia
Több kultúra is hisz abban, hogy a test több mint egyszerűen a szervek, szervrendszerek összessége. Úgy gondolják, hogy létezik egy létfontosságú belső energia, mely kezdetektől egész életünk során, de még talán a túlvilágon is folyamatosan áramlik a testünkben. Ezt az energiát a kínaiak csí, az indiaiak prana, a tibetiek lung névvel illetik. Bár sok nyugati számára idegenek e tanok, valaha Európa elfogatta azokat. Galenus, a második század egyik legismertebb orvosa, a test energiájára a pneuma, az orvosi vegyészek, pedig az "éltető nedv" szót használták. Szerintük az energia átjárja a fizikai értelemben vett testet-a, szerveket, izomzatot, csontokat, mirigyeket-, de átlép a spirituális, szellemi síkokra is. A betegség sem akkor kezdődik, amikor a tünetek megjelennek, hanem amikor az energiaáramlás először megszakad. Az energiaáramlás egyensúlyát a stressz, a sokk, a negatív lelki hatások erősen befolyásolják. A jó egészség a kiegyensúlyozott, állandó energiaáram függvénye, mely szellemi és testi kiegyensúlyozottságot igényel.
A hagyományos kínai orvoslás alapvető törvényszerűsége annak elfogadása, hogy testünket "energiafolyamatok" úgynevezett "meridiánok" szelik át.
Az indiai megközelítés értelmében a test energiája a csakra rendszerből származik, és onnan szabályozódik, a csakrákat pedig úgy kell elképzelnünk, mint az energia forgó kerekeit, melyek a test középvonalában helyezkednek el. A harmadik testi energiáról szóló elképzelés a Nyugaton alakult ki, mely gyógyítók és látnokok használtak Európában és az Egyesült Államokban. Ez annyiban egyezik az indiai csakra rendszerrel, hogy az ő hitük szerint is energiarétegek veszik körül az emberi testet, melyek a csakrákhoz kapcsoltan hozzák létre az aurát. Az egymást követő rétegek különböző rezgési energiákat bocsátanak ki magukból. Az energiagondolkodással és meditációval közlekedik az emberek között, és úgy gondolják, hogy a világon minden egyes ember energiája közvetlenül vagy közvetve hat minden egyes embertársa energiájára. Magunk is láthatjuk,
mennyire befolyásol minket a páciensünk, szüleink, gyermekünk vagy közeli barátunk energiája által létrehozott atmoszféra, és hogy miként változik válaszreakciónk, ha boldognak, izgatottnak látjuk őket.
Az érintéssel vagy gondolattal történő gyógyítás az energiaátadáson alapuló orvoslás leghősibb formája lehet, hiszen már a görögök és egyiptomiak is ismerték.
A masszázsterapeuták munkájuk során energiát visznek át egyik alanyukról a másikra. Ez az átvitel hozzásegíti a befogadót az öngyógyítás képességének elsajátításához.
Masszázs: a stressz ellenszere
Csak nagyon kevés nyugati ember képes szabadulni a modern életvitel csapdájából és az őt körülvevő stressztől. A felgyorsult városi életforma állandóan siettet bennünket, folyamatosan érnek különböző hatások, melyekkel foglalkoznunk kell, például más emberek negatív viselkedése vagy médiából özönlő, riasztó hírek. A környezet állandó zaj- és szennyforrás, munkánk során ki vagyunk téve az elektromos eszközök sugárzásának, otthonunkban pedig az ételekkel bevitt, kémiai anyagok okozta ártalmaknak.
Gyakran szenvedünk a saját elvárásainktól és maximalizmusunktól, igyekezve minél többet elérni, minél kevesebb idő alatt, versengve a többiekkel. Félelmek és problémák - tudatosak és tudatalattiak - ostromolják jó közérzetünket, és az elfojtott érzelmek is csak hozzáadódnak feszültségünkhöz. A mindennapi élet számos eseménnyel komplikálódik; házasság, gyermek születése, költözés, válás, szabadságra utazás vagy munka elvesztése mind-mind kikezdik közérzetünket.
Munkánk során a technológiai újdonságoknak, mint a mobiltelefon vagy mint az e-mail, tagadhatatlan előnyeik mellett, hátrányaik is vannak, például, hogy elterjedésükkel több munka felelősség nehezedik ránk, szűkebbek a határidők, és a munkahelytől távol tartózkodó emberekkel kell tartanunk a kapcsolatot.
Az elvárások gyakran túlzottak. Otthonunkban is növekednek a velünk szemben támasztott követelmények mind a magánéletben, mind családi kötelezettségekben, és ez a stressz jut felszínre a különböző konfliktusokban és boldogtalan kapcsolatainkban is. Nem csoda, ha mindezt egészségünk is megsínyli.
Az a kulcsprobléma, hogy modern életforma okozta stressz, amit a "harcolunk vagy alulmaradunk" érzést vált ki, túl gyakran és helytelenül tör felszínre. Mikor egy macska átszalad autónk előtt az úttesten, tövig nyomjuk a féket, és heves szívdobogást érzünk; ha interjúra megyünk, izzad a tenyerünk és kiszárad a szánk; a napi rohanásban feszültté válunk; szóváltás után ingatagnak és betegnek érezzük magunkat; ha csak rágondolunk az asztalon tornyosuló munkahallomra, idegessé és kimerültté válunk.
A stressztől izmaink megfeszülnek, és szó szerint felkészülnek a küzdelemre vagy menekülésre. Növekszik a vérnyomásunk és szívveréseink száma, szaporábban lélegzünk és májunkból több koleszterin kerül a vérkeringésbe, ami határozottan nem tesz jót az egészségünknek.
A jó hír az, hogy a stresszre adott válaszreakció közömbösíthető egészséges életvitellel és különösen a relaxációs technika elsajátításával.
Ennek többféle formája van; meleg fürdő, vidéki séta, jóga, szauna, egy jó könyv olvasása, meditáció, légzési gyakorlatok és természetesen a masszázs. A relaxáció vagy ellazulás során stimuláljuk az agy egy részét, a paraszimpatikus rendszert, mely lassítja a pulzust és a légzést, csökkenti a vérnyomást és serkenti az emésztő-és immunrendszert.
A masszázs egyike a leghatékonyabb relaxációs rendszernek. Segít kikapcsolni a fejünkben zakatoló zsémbes hangokat munka után, a rohanást és a felhalmozódó nyugtalanságot. Serkenti a könnyű és mély légzést, csökkenti az izmok feszességét és a vérnyomást, lassítja a szívműködést, és mindezeken túl tiszta létezés érzésébe ringat bennünket.